DIGITAL MAGAZINE: BILGIBULGU

The vertiginous evolution of the media has turned itself a place where is full of social media networks, only breaking news and newsflashes. For this reason, it is clearly obvious that digital media fails at answering the meaning of what happens today, the background causes of it and what will it bring to us in the following days.

We started our way in a media region which turns its way into video based sharing, with the idea of making the news-analyzing series by working with the experts of the various contents. We created a pilot study of the news-analyzing series to state in our digital magazine “BilgiBulgu”, with videos which is far away from classic TV’s productions and satisfy expectations by using favorable habits and length of digital.


DİJİTAL DERGİ: BİLGİBULGU

Medyada tanık olduğumuz baş döndürücü evrim; sosyal medya ağlarını, sadece sıcak haberleri ve son dakika gelişmelerle doldurur hale geldi. Bu nedenle, yaşananların ne anlama geldiği, olayların arka planında yaşananlar, önümüzdeki günlerde nelere yol açacağı gibi analizler dijital medyanın ihmal ettiği alanlardan biri olarak göze çarpıyor.

Dijitaldeki tüketim ve gelir eğilimlerinin videoya doğru ilerlediği bir medya ikliminde, bu analizleri alanındaki uzman isimlerle hazırlamak gerektiğini düşünerek yola çıktık. Televizyonların kurgu mantığından daha uzak, dijitaldeki alışkanlıklara daha uygun format ve uzunlukta haber analiz videoları üreteceğimiz bir dijital dergi projesinin pilot çalışmasını yaptık.

Faculty

  • Bülent Mumay

Participants

  • Burak Şahin
  • Cansu Önder
  • Dilara Şenbilgin
  • Melis Us